Tisztelt Elnök úr !
Tájékoztatom, hogy tárgybeli rendezvényünk a terveknek megfelelően eredményesen lezajlott.
A polgárőr szervezetek közül a következők vettek részt :
Ø Országos Polgárőr Szövetség/Polgárőr rádió
Ø Pest Megyei Polgárőr Szövetség
Ø Aszód Galga Polgárőr Egyesület
Ø Bag Polgárőrség Egyesület
Ø Galgahévíz Polgárőr Egyesület
Ø Héhalom Közbiztonságáért Polgárőr Egyesület
Ø Hévízgyörk Polgárőr Egyesület
Ø Kerekharaszti Polgárőr Egyesület
Ø Tura Biztonságáért 2002 Polgárőr Egyesület
Budaörsi Polgárőr és Katasztrófavédelmi Közhasznú Egyesület
Ø Biztonságos Vácegresért Polgárőr Egyesület
További résztvevők voltak : a Gödöllői Rendőrkapitányság, Galgamenti Népfőiskola, Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata, Gödöllői Katasztrófavédelmi Kirendeltség, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, GALGA-AGRÁR Kft, Galgahévízi Római Katolikus Egyházközség, II. Rákóczi F. Nyugd. Egyesület Galgahévíz.
A Galga Televízió folyamatosan rögzítette az egész napos esemény-sorozatot.
A résztevők köszöntése mellett Vanó András polgármester nyitotta meg a rendezvényt. Az első előadó Dr. Péli László PhD adjunktus, a Szent István egyetem oktatója volt, aki -közismert helybéli polgárként- nem csak kutatóként ismeri Galgahévíz földtani jellemzőit Kiemelten a termőföldekre fókuszálta előadását, nem megfeledkezve annak társadalom formáló szerepéről sem, óva intve a termőtalaj túlzott és káros terhelésétől.
Benke Sándor a turai székhellyel működő Szelektív Kft. vezetőjeként már évtizedes
tapasztatokkal bír a négy társult településen a környezetterhelés káros hatásairól, elóadóként szólt a hulladék ártalmatlanításának, szállításának és elhelyezésének aktuális feladatairól. Ez az a témakör, amelyhez a legtöbb kérdés és hozzászólás érkezett, polgármester úr bekapcsolódásával pedig kisebb konferencia keletkezett a hatósági feladatok részleges megoldatlanságáról.
Talán nagyon kevesen tudják még az alsó Galga-mentén is, hogy Galgahévíz és Hévízgyörk területén a törvény által védett láprét található, amelynek gazdája a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság. A Természetvédelmi Őrszolgálat vezetője, Halász Antal tartott előadást a környezet- és természetkárosító bűncselekményekről és szabálysértésekről, az őrszolgálat feladatairól. Riasztó fotókkal szemléltette a legsúlyosabb jogsértéseket, amely esetekben mindig a rendőrség által bevezetett büntetőeljárásra került sor.
2016-ban 25 éves a magyar polgárőrség, és 25 éve a polgárőr-oktatás kimagasló egyénisége Dr. Bíró Gyula PhD ny.rendőr alez., c. egyetemi docens, kriminalista.
Tanár úr a Pest megyei Polgárőr Szövetség elnökének dr. Bilisics Péter felkérése alapján vállalta az előadást, amelynek során elsősorban a polgárőrök külterületi feladatairól és az intézkedés-technikáról kaphattunk képet, kitérve a terepbejárás jellegzetes eseményeire, a polgárőr intézkedési lehetőségeire, majd a lovas szolgálat aktuális helyzetére is.
Az előadások közben megérkezett a tűzoltó szerkocsi egy egész szakasz tűzoltóval, akik a kultúrház parkolójában gyorsan előkészítették a szemléltetést. A lakossági bemutatónak jó pár helybéli kisgyerek örülhetett legjobban.
Az ebéddel ért végett az épületen belüli programunk. A Kodály Zoltán Művelődési Ház munkatársai szakavatott rendezvény-szervezőként biztosították a zökkenő-mentes lebonyolítást, köszönet érte.
Délutáni programunk a természeti értékek helyszíni szemléltetésére irányult. Lovaskocsival és három polgárőrautóval vonultunk, hol előttünk, hol utánunk mindvégig a Galga TV. A galgahévízi láprét keleti szélén Németh András, a Természetvédelmi Őrszolgálat kerületvezetője tartott kiselőadást, elsősorban a védett növény- és állatvilágról, de felelevenítette a láprét évszázados múltját, majd annak feltárását is a 90-es években. A nem gazdasági célú, hanem kifejezetten a vegetációs ciklushoz igazódó fűkaszálást tervezik, ingyenesen felajánlva a szénát a helybéli gazdáknak elszállítás mellett.
A Bika-tó – azaz a hévízi horgásztó – gazdája a GALGA-AGRÁR Kft, melynek ágazatvezetője, Mészáros Miklós fogadott minket a parton. Ismertette a tó kialakítását, a jellemző halfajokat, a telepítés és halgazdálkodás ismétlődő feladatait, az időjárás meghatározó szerepét, majd megismerkedtünk a tógazdaság vagyonvédelmi rendszerével.
A Bika-tó gazdag madárvilágát szorgalmasan kutatja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Gödöllői Helyi Csoportja, így mi sem természetesebb, hogy a helyi madárvilágot általuk kívántuk kissé jobban megismerni. A helyi csoport titkára, Kerényi Zoltán – főállásban középiskolai biológia-tanár- aki a madarászok elkötelezettségét meggyőző ismeretanyaggal tanúsította mind a tó környékén fészkelő, mind a vonuló madarak vonatkozásában. Külön szólt a régi homokbányánk – mostani lefedett volt szemétlerakó- területén fészkelő gyurgyalagokról, ami szintén kiemelkedő és védendő helyi érték. A Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai természetesen itt is kapcsolódtak szinte minden témakörhöz.
A rendezvény külterületi részének zavartalanságáról az időjárás-felelős remekül gondoskodott, amelynek a szertár melletti esti bográcsolásnál is örülhettünk. Ez utóbbiért köszönet illeti támogatóinkat is.
Galgahévíz, 2016. augusztus 30-án
Üdvözlettel : Veres Balog Tamás
elnök /tel: 06-30-3927322/
szervező: dr Bozlék Mihály titkár 06-30-7187966